För att börja i Hajen ska barnet kunna simma 25 m ryggsim och 25 m bröstsim på djupt vatten.
Nu börjar barnen simma långt! De växlar mellan att träna alla simsätt vilket gör det både nyttigt och kul. Simningens ABC är fortfarande en viktig del av deras simutbildning. De får även träna på andra moment så som längddykning, bad och båtvett mm.
Målet i Hajen är Simkunnighet.
Simkunnighetsdefinitionen som används av de nordiska simförbunden och livräddningsorganisationerna lyder: “Simkunnig är den som faller i vattnet, får huvudet under ytan och efter att ha tagit sig upp till ytan, på djupt vatten simmar 200 m i en följd, varav 50 m ryggsim.”
Barnen tränar på att simma alla fyra simsätt både långt och med rätt teknik. De får även lära sig lite om livräddning. I Hajen tar barnen Järnmärket, Bronsmärket, Silver och Guld Hajen samt Simborgarmärket.
Efter Hajen väntar medleyskola.
Där handlar det om att lära sig simma ännu mer effektivt. Här gäller det att bli ett med vattnet.
Med mycket lek och teknikträning får barnen lära sig att hantera vattnet än bättre.
Här finns det även möjlighet för barnen att göra sina första tävlingar på hemmaplan!!